Polscy mistrzowie w pływaniu

Sport, jakim jest pływanie zbiera coraz szersze grono fanów. Polacy chodzą chętnie na baseny nie tylko po to, aby czuć się lepiej pod kątem fizycznym czy psychicznym, ale i dlatego, że biorą wzór od swoich idoli – a nimi w dyscyplinie sportowej, jaką jest pływanie, możemy się pochwalić.

Agnieszka Czopek

Agnieszka jest pierwszą polską medalistką w dyscyplinie sportowej, jaką jest pływanie, która stanęła na podium w Igrzyskach Olimpijskich. Brązowy medal wywalczyła w 1980 roku, kiedy Igrzyska gościły w Moskwie. Płynęła stylem motylkowym na dystansie 400 metrów. Do innych osiągnięć Agnieszki Czopek w pływaniu należy zaliczyć dwa brązowe medale w Mistrzostwach Europy w 1981 roku w Splicie na dystansie 200 metrów stylem motylkowym i 400 metrów stylem zmiennym.

Artur Wojdat

Drugim polskim pływackim medalistą olimpijskim po Agnieszce Czopek był Artur Wojdat. Jego największe sportowe osiągnięcie to ostatnie miejsce na podium Igrzyskach w Seulu w 1988 roku, kiedy pokonał dystans 400 metrów stylem zmiennym. Brąz zdobył także dwukrotnie podczas Mistrzostw Świata w 1991 roku w Perth.

Rafał Szukała

Rafał jest pierwszym polskim medalistą w pływaniu, który na Igrzyskach Olimpijskich zdobył srebro. Miało to miejsce w Barcelonie w 1992 roku, kiedy dystans 100 metrów pokonał stylem motylkowym.

Otylia Jędrzejczak

Otylia jest polską królową w dyscyplinie sportowej, jaką jest pływanie. W rekordowym dla niej okresie, na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku, stawała na podium trzykrotnie – dwa razy na drugim stopniu podium za 100 metrów stylem motylkowym i 400 metrów stylem dowolnym. Otylia Jędrzejczak jest jak na razie jedynym polskim złotym medalistą olimpijskim w pływaniu – w Atenach wygrała w wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym.

Paweł Korzeniowski

Jest to sportowiec, który wielokrotnie ocierał się o medal olimpijski – brał udział w Igrzyskach w Atenach, w Pekinie, w Londynie, w Rio de Janeiro, jednak zabrało mu nieco szczęścia. Wiele razy wygrał Mistrzostwa Europy, jeden raz zwyciężył na Mistrzostwach Świata.

>